Kad parādījās pirmie alkometri?

Kurā gadā parādījās pirmie alkometri, un kad tos sāka izmantot CP? Vakar iemeslu aci pa TV rādītajai "Beregisj avtomobilja", un tur runāja kaut ko par to, ka būšot jāpūš trubiņā. Bet padomiju pārdzīvojušie radi stāsta, ka tad esot bijis taisni jānoiet pa līniju. Kad īsti sākās alkometru vēsture, un kad tos sāka izmantot ceļu satiksmes regulēšanā?

Drole (2015-04-05 19:45)    1 "in 1927 a Chicago chemist, William Duncan McNally, invented a breathalyzer in which the breath moving through chemicals in water would change color. One use for his invention was for house wives to test whether their husbands had been drinking before letting them in the house"

http://en.wikipedia.org/wiki/Breathalyzer

Mavs (2015-04-05 19:50)    1 Vispār pirmie praktiski izmantojamie alkotesteri paraulē parādījās ap 1955. - 1960. gadu, bet pie mums tā īsti nonāca laikam tikai ap 1990. gadu un vēlāk. Viens no pirmajiem pazīstamākajiem ražotājiem - vācu "Draeger" - pazīstams medicīnas un individuālās aizsardzības ierīču ražotājs, kas savulaik hitleriskajai Vācijai ražoja rebrīzerus. Līdz tam praktizēja gan dažādus "eksprestestus" ar noiešanu pa līniju, spēju aizvērtām acīm pieskarties sev pie deguna un taml, kā arī - pūšanu burkā un citas ļoti subjektīvas metodes. Vēl "padomjlaikos" eksistēja pārvietojama laboratorija, kas bija iebūvēta kādā busiņā un kampaņu veidā braukāja apkārt kopā ar autoinspekcijas patruļām. Vienlaicīgi ar neatkarības atgūšanu, Latvijā parādījās pirmie "importa" aparāti, sākotnēji arī ļoti vienkārši un neprecīzi modeļi, kas bija ļoti kaprīzi, nedarbojās aukstā laikā un taml. Nezinu, kā tagad, bet ilgu laiku visi tie testeri, kas uzrāda alkohola saturu izelpā nevarēja kalpot kā juridisks pierādījums, par tādu kalpoja tikai medicīnas iestādē veikts tests urīna vai asins analīzē. Tāpēc subjektam bija tiesības nepiekrist rādījumam uz ceļa un pieprasīt medicīnisko analīzi. Efektīva metode, ja alkohola koncentrācija ir "uz robežas" un ir cerība, ka kamēr aizvedīs uz stacionāru, rādījumi kritīsies.

Pašam bija situācija (ap 1995.-2000. gadu), kad pēc tam, kad ceļu policistam nakts vidū "likās", ka esmu dzēris, mani aizveda uz Tallinas ielu (kur kādreiz bija CP "midzenis") un lika iepūst "nopietnākā" aparātā.

Mavs (2015-04-05 20:17)      Tīri tehniski - problēma ir tāda, ka alkohola koncentrāciju precīzi un "ar garantiju" var veikt vai nu ar ļoti dārgiem aparātiem - konstruktīvi - tuvu spektrometriem, vai mazāk precīzi - ar daudz lētākajiem elektroķīmiskajiem devējiem. Bet tiem ir tendence gan nolietoties, gan rezultātu atkarība no temperatūras un citiem faktoriem. Tas pats, starp citu, ir ar skābekļa satura mērītājiem - arī tie ir ļoti kaprīzi, jo izmanto līdzīgus principus.

Starp citu - alkometrs, kā jebkurš mērinstruments, ir regulāri jākalibrē (parasti - reizi gadā) un tam ir jābūt sertifikātam par to, ka šāda kalibrācija ir veikta. Pretējā gadījumā - mērījumi ir apstrīdami. Tas pats ir arī ar ātruma mērīšanas radariem. Ja ir vēlēšanās ar policistiem pakaškēties un pavilkt laiku - var pieprasīt viņus uzrādīt šos sertifikātus.

usinjsh (2015-04-05 20:27)    1 Es kā tāds padzīvojis onkulis varu pastāstīt ka pat 80 gadu sākumā bija alkometri. Tie gan atšķīrās no mūsdienīgiem. Vajadzēja pūst trubiņā, ja bija alkohols, tā mainīja krāsu, laikam palika zaļa. Bet tajos laikos bija labāka dzīve, zaļāka zāle utt.:)) 80tajos pa nakti tu biji karalis uz ceļa, ne kādu policiju. Un arī ātrumu kontroles vismaz ārpus pilsētas nebija kā sugas. Noteikti ka šīs maģiskās trubiņas parādījās jau arī daudz ātrāk, bet tad jāprasa saviem seņčiem.

jollyroger (2015-04-06 11:15)    1 Es ar, tikpat padzīvojis, un atceros, ka 80 gados tās stikla trubiņas jau bija.

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu